Auktionstips! Tre klockor, tre auktioner.

Av: Albin Johansson

Allt som oftast är vi på Eqotimes redaktion ute på internet, sökandes efter intressanta armbandsur och information. När vi hittar någonting så är det vår plikt att dela med oss till våra läsare. Tre klockor, tre auktioner är precis vad det låter som. Armbandsur som kommer klubbas på auktion och som vi av olika anledningar anser är värda att ta en titt på.

1. Patek Philippe 5164P Annual Calendar – Kaplans Auktioner.

Ref 5164 är generellt sett en mindre eftertraktad modell från Patek trots sin i sammanhanget ofta humana prisbild för en klocka med flera komplikationer i ädelmetall från en tillverkare av den här kalibern. Storleken är 39mm och urverket är kaliber 315/299 vilket är automatiskt. Just 5164P (med bokstaven P som står för platina) är ovanligare än i guld som modellen brukar komma som, och denna kommer med alla tillbehör.
Ligger hos våra vänner på Kaplans Auktioner och klubbas den 8/8 på deras dedikerade klockauktion. Du hittar den här!

2.  Omega Suverän 2400-4 – Bukowskis

Omega Suverän har på senare år blivit allt mer populär i samlarkretsar och modellen har dragit allt större summor på auktioner runt om i världen likväl mellan privatpersoner. Detta exemplar har en jämn och fin patina och formerna kvar på boetten och den klassiska ”Suverän” -stämplingen på boettlocket. Modellens generella proveniens ligger  att Svenska staten på 40-talet köpte in dessa direkt från Omega i Schweiz.
Denna Suverän ligger på Bukowskis market online och klubbas den 31/7
Auktionen hittar du här!

3.  Breitling Aerospace 65062 titan – Stockholms Auktionsverk

Klockor från Breitling tillverkade runt 2000-talet är frekvent förekommande på auktioner runt om i världen och klubbas i regel för rimliga belopp sett till kvalitet och tillverkare. Aerospace är en känd flygarmodell som passar lika bra på stan som i cockpit och just detta exemplar i titan gör klockan lätt på armen samtidigt som det är en modern klassiker. Denna modell är 39mm och kommer med alla tillbehör.
Aerospacen klubbas på Stockholms Auktionsverk online den 30/7 och du hittar auktionen här!