Audemars Piguet x Swatch Royal Pop: fickuret gör comeback i årets mest oväntade klocksläpp
När ryktena om ett nytt samarbete mellan Audemars Piguet och Swatch började cirkulera väntade sig många ännu en hype-drivna sportklocka för handleden. Istället bryter Royal Pop mot nästan alla etablerade regler. Resultatet är åtta färgstarka Bioceramic-modeller inspirerade av både Royal Oak och Swatch POP från 1980-talet, men i fickursformat, med mekaniskt urverk, manuell uppdragning och ett tydligt fokus på lekfull teknik.

Audemars Piguet x Swatch – Royal Pop
Swatch och Audemars Piguet tar nu samarbetstrenden i en helt ny riktning. Royal Pop är inte bara ännu ett limiterat samarbete byggt på hype och köer utanför butikerna. Det är samtidigt ett av de mest oväntade och tekniskt intressanta projekten vi sett från Swatch på senare år.
Kollektionen hämtar inspiration från två ikoniska världar: Audemars Piguets Royal Oak från 1972 och Swatch POP från 1980-talet. Men istället för en traditionell armbandsklocka har man valt att skapa ett modernt fickur som kan bäras runt halsen, i fickan, på väskan eller användas som bordsklocka.

Ett förvånansvärt starkt urverk
Det mest intressanta är kanske att Swatch inte nöjt sig med att göra ett rent designobjekt. Under den färgstarka ytan sitter en ny version av SISTEM51 med manuell uppdragning, över 90 timmars gångreserv och hela 15 aktiva patent. SISTEM51 är redan ett av Swatchs mest fascinerande projekt, inte minst eftersom det är världens enda helt automatiserade Swiss Made-mekaniska urverk. Här kombineras det med Nivachron-balansfjäder, utvecklad tillsammans med Audemars Piguet, samt laserjusterad precision direkt från fabrik.
Designmässigt är kopplingen till Royal Oak tydlig. Den ikoniska åttakantiga boetten, de åtta sexkantiga skruvarna och Petite Tapisserie-mönstret på tavlan finns alla närvarande i Royal Pop. Swatch uppger dessutom att själva boettkonstruktionen krävt ytterligare åtta patent för att kunna återskapa Royal Oaks komplexa former i Bioceramic.

Flera modeller att välja mellan
Kollektionen består av totalt åtta modeller, där sex är byggda i klassisk Lépine-stil med kronan placerad vid klockan 12, medan två modeller använder Savonnette-layout med kronan vid klockan 3 och liten sekundvisning.
Färgpaletten är precis så maximalistisk som namnet antyder. Här finns allt från helvita HUIT BLANC med flerfärgade skruvar till marinblå ORENJI HACHI och den kanske mest popkonst-inspirerade OTG ROZ med rosa, gult och teal.

Trots det lekfulla uttrycket finns flera genomarbetade detaljer. Boetterna använder Swatchs Bioceramic-material, safirglas finns både fram och bak och visare samt index är behandlade med Super-LumiNova. Ett av de mer udda inslagen är att fjäderhuset fungerar som visuell indikator för gångreserven. När öppningarna visar grått behöver klockan dras upp, medan guldfärg indikerar full kraftreserv.
Royal Pop känns på många sätt som ett projekt som inte borde fungera. Ett färgstarkt fickur från två schweiziska giganter låter nästan som en konceptidé snarare än en kommersiell release. Men kanske är det just därför samarbetet känns mer intressant än väntat. Swatch och Audemars Piguet försöker inte göra ännu en “billig Royal Oak”, utan snarare något helt eget.
Kollektionen släpps den 16 maj 2026 i utvalda Swatch-butiker, med begränsning på en klocka per person och dag, vilket sannolikt betyder att köerna redan är givna.








